100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to dla nas powód, żeby świętować i być dumnym.
Dom Kultury Kadr jest jedną z dziesiątek stołecznych instytucji, które włączą się do obchodów Święta Niepodległości. Chcemy by “nasze” obchody ukazały, jak wielką wartością jest polskość. Nie ta zawinięta w biało-czerwoną flagę, ale ta przyziemna: schowana w myślach, czynach, utworach literackich, muzycznych i filmowych. Zastanawiająca i czasem niewygodna. Kochana i nienawidzona. Polskość, której trzeba się uczyć.
KALENDARIUM WYDARZEŃ:
11 sierpnia
Kozi róg. Pierwszy spacer literacki z TERAZ POLIŻ
Sobotni spacer z kobiecą dramaturgią. Aktorki z grupy teatralnej TERAZ POLIŻ oraz zaproszone aktorki i aktorzy będą czytać fragmenty dramatów napisanych przez polskie autorki XX wieku.
6 września, 20 września, 4 października, 11 października, 8 listopada, 29 listopada, 6 grudnia, 13 grudnia, 20 grudnia
Historia w ożywionych obrazach
Czwartkowy cykl edukacyjno-filmowy przygotowany przez Wytwórnię Filmów Fabularnych i Dokumentalnych w Warszawie. Narrator: Olgierd Łukaszewicz
22 września (sobota)
Janusz Prusinowski Kompania
Koncert muzyki wiejskiej.
23 września (niedziela)
“39/89. Zrozumieć Polskę”
Multimedialne widowisko L.U.C.-a o najnowszej historii Polski
27 października (sobota)
Retromania, vol. 1
Fair Play
Warszawskie Combo Taneczne
10 listopada (sobota)
Retromania, vol. 2
Warszawska Orkiestra Sentymentalna
Hańba!
17 listopada (sobota), godz. 16.00
Koncert pieśni patriotycznych
Kościół Św. Michała Archanioła, ul. Puławska 95
Koncertem “Pieśni patriotyczne” 17 listopada 2018 r. soliści, chór i orkiestra Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca “Mazowsze” uświetnią mokotowskie uroczystości z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Koncert pieśni patriotycznych to spotkanie z historią Polski i wędrówka przez dzieje naszego narodu; od powstańczych zrywów po obie wojny światowe.
W programie koncertu znajdą się pieśni żołnierskie i legionowe, które towarzyszyły obrońcom ojczyzny w drodze do wolności, podnosząc ich na duchu.
Będzie można usłyszeć m.in. pieśń legionową “Warszawiankę”, “Marsz, marsz Polonia!”, “Bywaj dziewczę zdrowe”, czy “O mój rozmarynie” – pieśń, z którą Legiony Polskie pod wodzą Józefa Piłsudskiego rozpoczęły w sierpniu 1914 r. z krakowskich Oleandrów swój marsz ku niepodległości.
Nie może zabraknąć utworu “W krwawym polu srebrne ptaszę” – pieśni, która powstała we Lwowie w czasie Powstania Styczniowego dla nowo sformowanego oddziału powstańczego, jako pożegnanie chłopców odchodzących do partyzantki.
Kolejny utwór – “Modlitwa obozowa” była pierwszą pieśnią żołnierską, jaka powstała w okresie II Wojny Światowej.
Na zakończenie koncertu zabrzmią utwory z okresu Powstania Warszawskiego: “Warszawskie dzieci” i “Pałacyk Michla”. Solistka “Mazowsza” Katarzyna Miąsik zaśpiewa “Matczyne ręce” – utwór, który na stałe wpisał się do kanonu pieśni żołnierskich.