Klasycznie Niepoważni: górne dodane. Mieczkowski, Belica

sala: Broadway
wstęp: 25 zł, kup bilet online lub w DK Kadr

Skrzypaczka Maria Belica oraz flecista Daniel Mieczkowski odwiedzą studio Klasycznie Niepoważnych. To młodzi i utytułowani artyści, którzy tworzą nieoczywisty duet instrumentów. Zabrzmi znana i nieznana muzyka, poważna i rozrywkowa, polska i zagraniczna, Wodecki i Mozart. Wszystko to w formule show Stanisława Łopuszyńskiego i Jakuba Szafrańskiego z Kącikiem Młodego Melomana, pytaniami od publiczności, memami muzycznymi i wieloma niespodziankami, które otwierają świat muzyki klasycznej na każdego odbiorcę!

Maria Belica
Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat w Zespole Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie w klasie mgr Elżbiety Urbańskiej. W roku 2018 ukończyła z wyróżnieniem Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II st. w Częstochowie w klasie skrzypiec dr Aleksandry Szwejkowskiej-Belicy. Ukończyła z tytułem licencjata Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Łukasza Błaszczyka. Aktualnie jest studentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dr hab. Christiana Danowicza. Od wielu lat godnie reprezentuje swoje rodzinne miasto Częstochowę oraz region śląski, uczestnicząc w wielu koncertach, konkursach i wydarzeniach artystycznych.
Jest laureatką ponad 30 konkursów skrzypcowych i kameralnych. Uczestniczyła w wielu warsztatach skrzypcowych pracując pod kierunkiem wybitnych pedagogów: Wandy Wiłkomirskiej, Barbary Górzyńskiej, Beaty Warykiewicz-Siwy, Magdaleny Rezler, Bartosza Bryły, Łukasza Błaszczyka, Jakuba Jakowicza, Christiana Danowicza, Szymona Krzeszowca, Roberta Szredera, Piotra Jasiurkowskiego, Piotra Tarcholika, Franka Immo-Zichnera, Ingolfa Turbana z Monachium, Alfredo Garcia Serrano z Madrytu i Eliseu Silvy z Porto, Michaela Vaimana, Jest laureatką Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” 2020. W roku 2018 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wielokrotnie otrzymywała Stypendium Prezydenta Miasta Częstochowy, Centrum Edukacji Artystycznej oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Daniel Mieczkowski
Dyrygent i flecista urodzony w Warszawie. W latach 2012-2018 był uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie prof. Elżbiety Dastych-Szwarc.
Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. dr hab. Moniki Wolińskiej i klasie fletu dr hab. Agaty Igras. W 2022 roku został stypendystą Internationale Musikakademie in Liechtenstein w klasie prof. Philippe Bernolda. Od 2023 roku pracuje na macierzystej uczelni na stanowisku asystenta w Katedrze Dyrygentury Symfoniczno-Operowej.
W sezonie 2023/2024 Daniel Mieczkowski pełni funkcję Dyrygenta-Rezydenta Orkiestry Sinfonia Varsovia. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów fletowych i dyrygenckich. W 2022 roku, jako najmłodszy uczestnik zmagań otrzymał II nagrodę na VII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku. Jest też półfinalistą 10. Międzynarodowego Konkursu Fletowego w Kobe (Japonia) oraz uczestnikiem 77. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Genewie (Szwajcaria).Daniel Mieczkowski uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich takich flecistów i dyrygentów jak: Patrick Gallois, Peter-Lukas Graf, Michael-Martin Kofler, Mario Caroli, Philippe Bernold, Carsten Eckert, András Adorján, Michael Schmidt-Casdorff, Denis Bouriakov, Wissam Boustany, Carlo Jans, Aldo Baerten, Sarah Louvion, Giovanni Gandolfo.

Jakub Szafrański
Kompozytor, dyrygent, pedagog, doktor sztuk muzycznych, laureat licznych konkursów kompozytorskich i chóralnych, kierownik i dyrygent Zespołu Wokalnego Polskiej Opery Królewskiej, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, współzałożyciel cyklu Klasycznie Niepoważni, II dyrygent i kompozytor Archikatedralnego Chóru Męskiego Cantores Minores.

Stanisław Łopuszyński
Klawesynista i pianista, konferansjer, absolwent klasy klawesynu prof. Lilianny Stawarz (UMFC), laureat licznych konkursów, działacz społeczny.
Wraz ze swoją siostrą Julią tworzy duet harfowo-klawesynowy „Harp&Chords”, a dzięki swoim szerokim zainteresowaniom swobodnie porusza się we wszystkich stylach. Artysta specjalizuje się także w improwizacji (fortepian, klawesyn), aranżacji utworów i piosence aktorskiej.
Współtwórca cyklu „Klasycznie Niepoważni”, BCA Flash – Teatr Improv oraz wielu innych inicjatyw. Od 2018 roku związany z Filharmonią Narodową.
W 2020 roku rozpoczął współpracę z Instytutem POLONIKA tworząc projekt „Tak brzmi Lwów”.
W czerwcu i lipcu 2021 roku zorganizował i zrealizował projekt Zamość-Odessa Tour 2021, podczas którego zagrał 11 charytatywnych recitali i koncertów na terenie Polski, Ukrainy i Mołdawii, a trasę z Zamościa do Odessy przemierzył na rowerze. Od 26 lutego działa na rzecz pomocy Ukrainie realizując transporty humanitarne na terytorium całej Ukrainy od Lwowa przez Kijów, Charków, Dnipro po Donbas (Siewierodonieck, Lyman, Bachmut, Soledar, Siewiersk i wiele innych).
Do stycznia 2022 roku transportując pomoc medyczną, pożywienie, środki higieniczne i ewakuując ludność cywilną pokonał ponad 80 tysięcy kilometrów.